Obec Hořesedly

Finanční sbírka - Socha Sv. Vavřince

Socha svatého Vavřince bude instalována a její odhalení společně s jejím svěcením proběhne 16.8.2014 v 12:30 v parčíku na návsi za kostelem. Všechny občany srdečně zveme.

------------------------

Z důvodu nemoci byly přerušeny dokončovací práce na soše.

Pan Antoš přislíbil dokončení sochy, jakmile mu to zdravotní stav dovolí.

-------------------

Do konce července 2012 se  vybralo 4.900,-Kč.

Všem dárcům děkujeme, jmenovitě

paní Hansalové

paní Nováčkové J.

paní Hejné D.

Obdrželi jeho nabídku na zhotovení dřevěné sochy sv.Vavřince, patrona místního kostela. Náklady jsou vyčísleny částkou cca 20.000,-- Kč. Zastupitelstvo tuto nabídku vítá jako možnost oživení obce, ale protože v letošním rozpočtu s tímto nebylo počítáno vyhlašuje mezi občany f i n a n č n í    s b í r k u, kterou se pokryje alespoň část nákladů. Příspěvek můžete přinést do  kanceláře obecního úřadu v úřední dny. Nikdo nemá peněz nazbyt, ale i tak věříme, že alespoň symbolickou částkou přispějí mnozí z Vás.

Nabídka na výrobu sochy svatého Vavřince

Několik málo informací o Svatém Vavřinci.

Svatý Vavřinec
{{{název}}}
Mučedník
Narození kolem roku 230 (Huesca, dnešní Španělsko)
Úmrtí 10. srpen 258 ( Řím )
Svátek 10. srpen
Pohřben Řím
Úřady Diakon, 1. správce chrámové pokladny, péče o chudé
Uctíván církvemi římskokatolická církev, pravoslavní, luteráni, a některé anglikánské církve
Významné zasvěcené kostely San Lorenzo in Miranda, San Lorenzo Fuori le Mura, San Lorenzo in Panisperna
Atributy dalmatika, v pravé ruce rošt
Patronem archivářů, knihovníků, kuchařů, a koželuhů, jeden z patronů města Řím
Fra Angelico, proces se svatým Vavřincem

Oltář, který uchovává rošt, na kterém byl upečen k smrti sv. Vavřinec

Svatý Vavřinec (kolem roku 230– 10. srpen 258, Řím) byl římský klerik, jeden z sedmi diákonů, kteří byli umučení při pronásledování křesťanů římským císařem Valerianem v roce 258.

Byl diakonem sv. Sixta II., který byl umučen krátce před ním. Po papežově smrti byl vyzván k vydání církevních pokladů, on je však na místo toho rozdal chudým, pro kteroužto vzpouru byl krutě umučen (zaživa upečen).

Za svatého jej považují katolíci, pravoslavní a některé větve anglikánů a luteránů. Katolická církev slaví jeho svátek 10. srpna.

Svatý Vavřinec byl muž původem z města Huesca v tehdejší římské provincii Hispánie (dnešní Španělsko, který získal náboženské vzdělání od arcidiákona Sixta v Římě. Když se Sixtus v roce 257 stal papežem, Vavřinec byl ustanoven diakónem a stal se odpovědným za spravování chrámové pokladny a za péči o chudé. Díky této službě je považován za prvního archiváře a pokladníka katolické církve a stal se proto patronem knihovníků.

Za perzekuce doby císaře Valeriána v roce 258 zemřelo velké množství kněží a biskupů, zatímco křesťané náležící ke členům senátu byli zbaveni majetku a vyhnáni. Svatý Sixtus II. byl jednou z prvních obětí pronásledování, 6. srpna 258 byl sťat. Legenda citovaná sv. Ambrožem říká, že Vavřinec následoval papeže na jeho cestě k popravě, kde údajně prohlásil "Kam jdeš, můj drahý otče, bez svého syna? Kam spěcháš, svatý knězi, bez svého diakóna? Předtím jsi nikdy nepředstoupil před oltář bez svého služebníka, a nyní tak chceš učinit beze mne?" Papež mu údajně odpověděl: "Do tří dnů mě budeš následovat."

Svatý Vavřinec byl dle legendy umučen na železném roštu nad horkým uhlím. Během této tortury sv. Vavřinec křičí: „Z jedné strany jsem již opečený, pokud mě chcete mít dobře udělaného, je čas mě otočit na druhou stranu.“

Dnes se většina odborníků domnívá, že byl sťat.

Umučení

Podle tradice byl sv. Vavřinec odsouzen na místě dnešního kostela San Lorenzo in Miranda, a umučený na místě dnešního kostela San Lorenzo in Panisperna, a pohřben na Via Tuburtina v katakombách presbytery Hippolitem a Justinem. Protože byl upálen či upečen k smrti, je zobrazován s roštem v ruce a oblečen v dalmatice.

Císař Konstantin I. nechal na památku umučení sv. Vavřince vybudovat malou modlitebnu. Papež Damasus I. ji nechal přebudovat na kostel, nyní známý jako San Lorenzo fuori le Mura, zatímco na místě umučení vznikl kostel San Lorenzo in Panisperna. Rošt, na němž byl umučen, je umístěn v kostele San Lorenzo in Lucina.

Kámen, na kterém po umučení leželo Vavřincovo tělo v San Lorenzo fuori le mura

Uctívání

Svatý Vavřinec je uctíván v římsko-katolické církvi, anglo-katolické tradici (větvi anglikánství); hlavní kostel ve městě Sydney v Austrálii jej má jako svého patrona. Svatovavřinecká legenda se rozšířila již během 4. století. Mnoho křesťanů drží sv. Vavřince v hluboké úctě.

Sv. Vavřinec se zejména uctíván v Římě, kde patří mezi městské patrony. V Římě je mu zasvěceno mnoho chrámů. Je patronem knihovníků, kuchařů a koželuhů. Je také patronem mnichů z Ampleforth College. Jeho svátek 10. srpna je slaven po celém katolickém světě.

"Bohatství" sv. Vavřince

Po smrti papeže Sixta II. požadoval prefekt římský, aby mu Vavřinec vydal bohatství chrámu. Sv. Ambrož jako nejranější zdroj legendy o sv. Vavřincovi píše, že Vavřinec požádal o tři dny, aby mohl shromáždit majetek chrámu. Sv. Vavřinec se snažil dát tolik majetku, kolik bylo jen možné chudým, aby tak zabránil získání ho prefektem. Třetího dne se dostaví před římského prefekta a ukáže mu to, co považuje za největší bohatství chrámu, a to chudé, zmrzačené, slepé a trpící. Jedna zpráva zaznamenává, že prohlašuje: „Chrám je skutečně bohatý, mnohem bohatší než váš císař.“ Díky tomuto činu otevřeného odporu bude umučen jako jeden z nejhorších zločinců.

Obraz svatého Vavřince

Socha sv.Vavřince - článek v Rakovnickém deníku

Oznámení občanům

Vzhledem k zdravotnímu stavu p. Antoše byly práce na soše sv. Vavřince dočasně zastaveny. Ovšem pan sochař nás ujistil, že až mu to jeho stav dovolí, bude pokračovat a sochu dokončí.

Datum vložení: 30. 4. 2012 15:36
Datum poslední aktualizace: 1. 7. 2020 10:17